Polihisztorképzés az egyetemeken

2025. február 03. 15:23

A nagy nyelvi modellek, köztük a ChatGPT legújabb verziói, áttörést hoztak létre a tudásnyerés terén.

2025. február 03. 15:23
Sam Altman - OpenAI - Photo Illustration
Pokol Béla
Magyar Nemzet

„A tudomány előrehaladásával az elmúlt 150 évben egyre szűkebb parcellákra hasítva folyik a felsőfokú képzés, mert a felhalmozódó információkhoz való gyors és folyamatos hozzájutás kényszere csak a szűk parcellákba bezáródó szakmaiságot engedte meg. Ám a ChatGPT legújabb verziói már órákra és napokra lerövidítik az akár könyvterjedelmű információk összegyűjtését, amit korábban csak évek alatt lehetett elérni. 

Ezt is ajánljuk a témában

Az ember feje ugyan nem káptalan, fejben tartani és operatívan kezelni nem tudja az elérhetővé vált, sokszorosan kibővült információkat, de az így is fontos tudás lehet a jövőben a specializált szakmai ismeret háttereként. Vagyis a kényszerű specializálódás létrehozta »szakbarbár« kinövéseket a ChatGPT rendszeres beiktatásával az egyetemi oktatás utáni fázisban le lehetne nyesegetni, és egyszerűen okosabb és szélesebb látókörű értelmiséget lehetne létrehozni a jövőben.

A ChatGPT-t már az egyetemi oktatásba is szisztematikusan be kellene vonni, és a diákokkal közösen új és új tananyagokat összeállítani a tanár vezetésével folyamatosan egy-egy tárgynál. Például a szociológiai oktatásban a diá­kokkal iparszociológiai, gazdaságszociológiai, oktatásszociológiai, vallásszociológiai stb. gyűjtéseket lehetne a szemináriumokra létrehozni és megvitatni, és ezzel a diák nemcsak passzívan tanulna, hanem információgyűjtéssel a tanár vezetése mellett maga is alkothatna.

Ezt lehetne kiegészíteni – a specializált szakmaiság továbbvitelét megszakítva – egy széles polihisztor tudásszerzés fázisával, és ezt az adott szakterület tág szomszédságát bevonva egy egyéves képzésben kiépíteni. 

Itt a számba jövő terület a humán szakoknál a teljes társadalom- és történettudomány lehetne, és a PhD előtti képzési szakaszban egy jogász, egy szociológus, egy politológus, egy média szakos, egy történész stb. az összes társadalmi szektorra – egy vezető tanár koordinálása mellett – könyvterjedelmű gyűjteményeket állítana össze társaival a terület szegmenseit megosztva, és a gyűjteményeket hetente online szemináriumokon megvitatva.”

Nyitókép: Jonathan Raa / NurPhoto / NurPhoto via AFP

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. február 03. 19:45
Aki "mesterséges intelligenciával" csináltat valamit, például könyvet, azt ő maga nem tudja, az nem az ő tudása, nem az ő munkája. Az én időmben még nem volt ChatGPT , így mi azt csináltuk tudásnyerés céljából, hogy a tankönyvet éjszakára a párna alá tettük, így alvás közben áttranszportálódott a tudás a könyvből az agyba.
nibiru
2025. február 03. 19:11
Az nem tudás!
ara-kovacs
2025. február 03. 18:55
Komplett nonszensz - szokás szerint - az egész. Mintha nem a legszélsőségesebb specializálódás korszakában élnénk már száz vagy inkább kétszáz éve. Ezen az alapon a rendszeres média fogyasztó, az "újságolvasó", is polihisztor, hisz naprakész információi vannak sportról, időjárásról, napi politikáról és millió egyébről. És, valóban, a dolog nem sokban különbözik, ha egyáltalán valamiben is.
Jack Reynor
2025. február 03. 17:49
naiv elképzelések, pedig Béla nagyon jó ez , amit leírt, már ma így használatos, de ettől senki nem lesz jobban "polihisztor", minthogyha hagyományos könyveket olvasna
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!